Empatyczni – grupa ćwiczeniowa w idei Nonviolent Communication

Zapraszamy na 5 już edycję grupy ćwiczącej komunikację empatyczną: „Empatyczni” 🙂

Jeśli Twoje relacje z innymi nie są tak satysfakcjonujące, jak byś chciał/chciała i pragniesz zwiększyć szansę na porozumienie, serdecznie zapraszamy na spotkania, podczas których w przyjaznej atmosferze, krok po kroku, poznasz tajniki Porozumienia bez Przemocy (NVC) i pogłębisz umiejętność stosowania ich w praktyce. Niezależnie od stopnia zaawansowania w praktykowaniu NVC, znajdziesz tu coś dla siebie, bo Empatyczni, to grupa ćwiczących, wspierających się ludzi.

Te spotkania są dla Ciebie, jeśli chcesz:
– rozwinąć umiejętność słuchania innych ludzi;
– dowiedzieć się jak mieć empatię zawsze pod ręką;
– nauczyć się wyrażać swoje potrzeby i prośby tak, by mieć większą szansę na ich spełnienie;
– ćwiczyć NVC przez ciało;
– zobaczyć co można powiedzieć zamiast „przepraszam”;
– jak przejść od wstydu do poczucia własnej wartości;
– jak dbać o swoje granice w szacunku dla siebie i rozmówcy;
– zwiększyć skuteczność porozumiewania się z bliskimi;
– popraktykować Porozumienie bez Przemocy w bezpiecznych warunkach, by łatwiej stosować je w życiu codziennym;
– spotkać osoby, dla których też ważna jest jasna i szczera komunikacja.

Porozumienie bez Przemocy można wykorzystać praktycznie wszędzie: w domu, w pracy, na ulicy, na spotkaniach z przyjaciółmi. Twoje relacje staną się bardziej harmonijne i satysfakcjonujące. Przestaniesz reagować z automatu w trudnych emocjonalnie sytuacjach, a zaczniesz bardziej zwracać uwagę na potrzeby zarówno Twoje, jak i drugiej osoby.

FORMUŁA:
Cały cykl składa się z pięciu 3-godzinnych spotkań, które będą miały formę warsztatową:
– Podczas warsztatów będziemy łączyć teorię z praktyką – większość zajęć stanowić będą ćwiczenia w parach, w grupach i indywidualne.
– Pomiędzy spotkaniami będzie czas na wypróbowanie tego, czego się dowiesz, w codziennym życiu.
– Wsparcie między spotkaniami – jeśli zapiszesz się na cały cykl, w pakiecie otrzymasz możliwość jednej indywidualnej konsultacji z trenerką przez Skype lub telefon. Dodatkowo, odpowiem na Twoje pytania zadane mailowo.

OPIS WARSZTATÓW:
1.10.2020 – Empatia? Naturalnie!
Empatia może być jak chłodna wody w upalny dzień, jak piękny rozległy krajobraz po wielu dniach siedzenia w zamkniętym pomieszczeniu, jak ciepły, miękki koc, kiedy za oknem deszcz. Jednak jeśli w warstwie językowej różni się od tego, co dana osoba zna i w czym czuje się bezpiecznie może rozdrażniać i nasuwać myśli o sztucznym, „psychologicznym” języku. Empatia to przestrzeń wypełniona kontaktem, akceptacją i przepływem między dwiema osobami. Podczas tego warsztatu zanurzymy się w praktykowaniu empatii, ale także zastanowimy się, jakie konkretne słowa i gesty wspierają każdego z uczestników w utrzymaniu empatycznej przestrzeni, zarówno w roli osoby przyjmującej, jak też obdarzającej empatią. Wspólnie poszukamy również strategii na zbudowanie empatycznego kontaktu w sytuacji rozmowy z osobą, która preferuje zupełnie inny kod językowy lub ruchowy od naszego.

5.11.2020 – Co z tymi granicami?
Podczas spotkania dotyczącego granic zestawimy przekonanie o konieczności stawiania granic z byciem w kontakcie ze swoimi uczuciami i potrzebami. Zastanowimy się wspólnie, co chronią granice i o czym nam mówią. Zbadamy swoje granice w kontakcie z drugim człowiekiem i posłuchamy, co na temat granic ma do powiedzenia ciało każdego z nas. Poćwiczymy także mówienie NIE z poszanowaniem swoich uczuć i potrzeb i z jednoczesnym szacunkiem i empatią dla drugiej strony.

2.12.2020 – Ciało wie
Ciało wie, co czuje i czego potrzebuje, co je karmi, a co zamyka. Wystarczy wsłuchać się w nie i pozwolić mu się poprowadzić. To będzie spotkanie, podczas którego będzie więcej ciszy niż słów. Podczas warsztatu sprawdzimy, jak nawykowo reaguje oraz gdzie kieruje nas ciało w różnych sytuacjach życiowych, będziemy przyjmować empatię przez dotyk, przywitamy także potrzeby odzwierciedlone za pomocą ciała przez innych uczestników.

7.01.2021 – Przepraszam i co dalej?
Dlaczego tak bardzo chcę, żeby mnie ktoś przeprosił? Co mi dają przeprosiny? Dlaczego czasem tak trudno powiedzieć „przepraszam”? Co to znaczy wybaczyć? Komu mają służyć przepraszanie i wybaczanie? Podczas tego spotkania wspólnie zastanowimy się, o co chodzi z przepraszaniem i wybaczaniem, przejdziemy przez proces przepraszania w duchu NVC, po to by dojść do rozwiązań, które budują autentyczną relację.

4.02.2021– Od wstydu do poczucia wartości
Podczas ostatniego spotkania z cyklu zastanowimy się wspólnie, czym jest poczucie wartości i jakie wybory i działania wspierają je w codzienności. Poszukamy energii poczucia wartości w ciele i przyjrzymy się uczuciu, które najbardziej uderza w poczucie wartości – wstydowi. Poznamy strategie unikania wstydu na przykładzie kompasu stworzonego przez Liv Larsson i przyjmiemy wstyd jako uczucie, które mówi nam o ważnych potrzebach.

GDZIE: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Mozaika w Białymstoku
KIEDY: 1.10.2020, 5.11.2020, 2.12.2020, 7.01.2021, 4.02.2021
GODZINY: 17:00-20:00
INWESTYCJA: 70zł pojedynczy warsztat, 300zł całość (5 warsztatów), osoby uczestniczące kolejny raz w całym cyklu „Empatyczni – grupa ćwiczeniowa” – 30% zniżki 🙂
ZAPISY i INFORMACJE: kontakt@skontaktowani.pl

PROWADZĄCA: Kamila Papaj. Jestem żoną, mamą dwóch córek, blogerką, aktorką, trenerką komunikacji w duchu NVC, logopedką, autorką eBooków dla dorosłych i dzieci oraz osobą wysoko wrażliwą. Wierzę w ludzi i w to, że każdy z nas może czynić świat bezpiecznym i pięknym miejscem. Jestem przekonana, że miłość transformuje nawet najtrudniejsze doświadczenia i pozwala przekuwać ludzkie słabości w złoto. Wspieram rodziców w rozwijaniu świadomości poprzez artykuły na blogu, warsztaty, kursy on-line oraz indywidualne sesje empatii. Wspieram dzieci w rozumieniu i akceptacji siebie i świata poprzez wiersze i piosenki, a także tworząc autorskie spektakle teatralne. Wspieram inne wrażliwe osoby swoimi warsztatami, kursami on-line oraz własnym przykładem, że bycie osobą posiadającą wrażliwy układ nerwowy może nieść za sobą fascynujące i inspirujące życie.

Wysłanie zgłoszenia na warsztaty jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości i akceptacją regulaminu: http://skontaktowani.pl/regulamin/

* Organizator, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zastrzega sobie prawo do zmiany programu, harmonogramu, trenera, miejsca, formy prowadzenia zajęć – zajęcia stacjonarne lub online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *